Ako vybrať markízu

Elektrický pohon je skvelým riešením na veľké terasy a ťažké konštrukcie markíz, ktoré sú navyše vyťahované plynulejšie a oveľa šetrnejšie, ako pri ručnom ťahu. V prípade výpadku prúdu bývajú modely vybavené tiež núdzovou kľukou.

Elektrický pohon je skvelým riešením na veľké terasy a ťažké konštrukcie markíz, ktoré sú navyše vyťahované plynulejšie a oveľa šetrnejšie, ako pri ručnom ťahu. V prípade výpadku prúdu bývajú modely vybavené tiež núdzovou kľukou.

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Kam markízu umiestniť?

Podľa toho, kam markízu potrebujete, vyhľadávate adekvátne rozmery a typy konštrukcie. Markízy sa najčastejšie obstarávajú na záhradné terasy, pergoly, lodžie ale aj do mestských balkónov alebo napríklad za okná. Špeciálnym prípadom sú markízy na auto, ktoré zatieňujú provizórne jedálenské kúty u obytných vozidiel. Okrem súkromného využitia nájdu markízy uplatnenie aj vo vonkajších reštauráciách a kaviarniach, kde hosťom zaistí potrebný komfort.

Možnosti konštrukcie

Kazetové markízy

To, akým spôsobom bude poťah v markíze uložený, ovplyvňuje jeho farebnú stálosť, ale aj celkovú životnosť. Na úschovu a zavinutie poťahu v dobe nepoužívania skvele poslúži hliníkové puzdro (kazeta), ktoré látku chráni pred dažďom, nárazmi vetra a znečistením (prach, pleseň). Samotné kazetové prevedenie pôsobí veľmi nenápadne a ničím nenarušuje priestor. Moderné kazetové systémy môžu ponúknuť rad príslušenstva, ako je osvetlenie, reproduktory, alebo kúrenie.

Kazeta chráni látku pred znečistením

Otvorené markízy

Ak plánujete markízu umiestniť pod previs (klasicky do podhľadov domov, alebo na strop balkóna), kde nebude poťah toľko exponovaný, postačí vám jednoduchšia otvorený variant bez kazety. Tento typ markízy sa navyše ľahšie inštaluje a býva celkovo lacnejší.

Otvorené prevedenie inštalujte na menej exponované miesta

S nosným profilom, alebo bez?

Jednoduchá a lacnejšia konštrukcia bez nosného profilu sa hodí predovšetkým na zatienenie menších balkónov a terás. Hlavná nosná časť obsahuje navíjací mechanizmus a dve ramená. Oproti tomu stabilnejšia a robustnejšia markíza s nosným profilom lepšie odoláva vetru a dažďu, pokiaľ ju zabudnete stiahnuť.

K nosnému profilu priliehajú hliníkové ramená, kotviace konzoly a navíjací mechanizmus často doplnený o stredovú oporu, ktorá zaisťuje rovnomerné napnutie látky. Nosný profil umožňuje montáž krížových ramien, ktoré dokážu markízu napnúť do väčšej dĺžky než je jej šírka a tak zastrešiť napríklad väčšie vonkajšie posedenie.

Na čo sa zamerať

Napínací mechanizmus

Rozlišujeme sklopný a výsuvný mechanizmus. Pre menšie priestory, rovnako tak ako okná, sa hodia skôr sklopné ramená, ktoré sú ľahšie a jednoduchšie sa namontujú aj na obmedzenom priestore. Stretnúť sa s nimi môžeme napríklad aj na výkladoch obchodov. Navíjací hriadeľ a ramená sa na stenu pripevňujú zvlášť, čím sa váha markízy rovnomerne rozloží.

Sklopné markízy nájdete aj na výkladoch a stánkoch s občerstvením

Naproti tomu výsuvné ramená perfektne zastrešia aj väčšie terasy. Na rozdiel od sklápacieho mechanizmu zostávajú v rovnakej rovine, majú zložitejšiu konštrukciu, čo sa vo výsledku podpíše aj na celkovej hmotnosti.

Rozmery

Pri vyberaní markízy je kľúčovým parametrom šírka a dĺžka výsuvu. Zistite si teda výšku priestoru (minimálny výškový profil na záhradách by mal byť vyšší ako 2 metre) a požadovanú šírku zatienenej plochy. V ponukách sa najčastejšie objavujú markízy široké od 2 do 4 metrov s dĺžkou výsuvu do 3 metrov.

Poťah

Pri výbere poťahu by ste mali tiež chvíľu zotrvať. Jednou vecou je farba a vzor, teda skôr otázka vkusu a celkového štýlu danej stavby, fasády a vonkajšieho nábytku. Ďalším krokom je funkčnosť. Tu sa zamerajte na impregnáciu, ktorá zaistí čiastočnú vodeodolnosť, ďalej potom priepustnosť svetla určujúcu mieru zatienenia a napríklad UV filter.

Povrchových úprav existuje celý rad a výrobcovia si ich často pomenúvajú vlastnými názvami, aj keď sa vo výsledku jedná o to isté. Použité látky však bývajú štandardne pevné, odolné proti plesniam a ľahko čistiteľné.

Ovládanie

Markízy možno ovládať buď manuálne, alebo pomocou elektromotora, a to spínačom, ale aj na diaľku. To, že elektrické ovládanie bude pohodlnejšie, netreba príliš vyzdvihovať. Do menších miest a na ľahšie markízy vám však plne postačí manuálne riešenie, teda rôzne formy kľučiek.

Elektrický pohon je skvelým riešením na veľké terasy a ťažké konštrukcie markíz, ktoré sú navyše vyťahované plynulejšie a oveľa šetrnejšie, ako pri ručnom ťahu. V prípade výpadku prúdu bývajú modely vybavené tiež núdzovou kľukou.

Ak systém umožňuje diaľkové ovládanie, nebudete navyše musieť pre zatienenie ani vstať z lehátka. Moderné modely môžu byť doplnené o múdre čidlá, ktoré automaticky striešku zatiahnu v prípade silného vetra, alebo vytiahnu za silného slnka. To môže mať priaznivý dopad aj na dlažbu a celkovú klímu terasy, ktorá nebude nepríjemne rozpálená po celom dni.

Päť rád na záver

  • Dbajte na to, aby ste pri nárazoch vetra, silnom daždi a iných nepriaznivých podmienkach mali markízu vždy zatiahnutú.

  • Markízu pred zasunutím ideálne vždy vysušte. Tým predchádzate vzniku plesní.

  • Pre celkový lesk látky a živosť farieb raz za čas poťah jemne očistite vodou s jarou a konštrukciu potrite pár kvapkami oleja.

  • Markíza skvele poslúži aj na jeseň, ak si zaobstaráte praktické doplnky vo forme vykurovacieho panelu, alebo LED pásik.

  • Obal markízy otvárajte opatrne, aby nedošlo k rozrezaniu poťahu.